image1 image2 image3

QuickView® AirHD - Nahlížecí systémy - NOVINKA!

QuickView® AirHD - Nahlížecí kamera nové generace 2018!

- BEZPEČNÁ A RYCHLÁ KONTROLA KANALIZACE

- EXTRÉMNÍ DOSAH

- PRECIZNÍ OSTŘENÍ A PATENT HALOPTIC

- BEZDRÁTOVÝ SYSTÉM

- TABLET

- PROPRACOVANÝ SW

- LASEROVÉ MĚŘENÍ VZDÁLENOSTI

 

STÁHNĚTE SI PROSPEKT: QuickView® Haloptic™ 

ZHLÉDNĚTE VIDEO - VYDÁ ZA TISÍC SLOV

 

RYCHLÁ KONTROLA KANALIZAČNÍCH ŘADŮ


Zaujalo vás hned v nadpise této stránky spíše to, že můžeme provádět kontrolu kanalizační a potrubní sítě nějak rychleji, nebo to, že nad slovem řadů není čárka? Je jasné, že bez čárky je to správně, ale stejně se nad tímto vždycky pozastavím :-).
Praxe v dnešních vodárenských společnostech a firmách, které mají kanalizace ve správě, je taková, že se pro zjištění stavu kanalizace používají výhradně pojezdové kamerové systémy různých výrobců. Taková práce při inspekci je však časově i finančně náročná a zařízení kamerového vozu nelze využít v nějakém širším měřítku pro provádění rychlých kontrol kanalizace. Zvláště pak pokud jako menší vodárenská společnost takový kamerový vůz nemáme ve svém arzenálu vůbec a spoléháme se na najímání těchto služeb extérními firmami. V tomto případě odpadá i jakýkoli rychlý plošný dlouhodobý plán údržby, protože to prostě nelze v mnoha případech obsáhnout.


No a tady bych si pomohl úryvkem z filmu Pelíšky:


............."Tak tomu skutečně dřív bývalo, že se obyčejné skleničky rozbíjely. Pak se ale dalo pár chytrých hlav dohromady...(Michal se začne smát.) Otec Šebek: Ty, neškleb se. (k mamince) A řekli: Dost! A ......?."............ vymysleli QuickView® airHD.

 

quickview v akciQuickView® v akci

Přístroj, když to hodně zjednodušíme, je tyč, na které je umístěna kamera a světlo. No, a když ještě více zjednoduším popis činnosti, kterou s přístrojem můžu provádět, řeknu, že...... Vylezu z auta......otevřu poklop....nikam nelezu......strčím tyč do šachty a kouknu se do kanalizace až do vzdálenosti 125 m.......udělám záznam (otitulkuji) a řeknu si, tak tento úsek je fakt hrůza.
No, takto jednoduše by nám to asi nestačilo a je potřeba si vypsat pár základních technických parametrů, abychom si o tomto přístroji udělali lepší a názornější obrázek.

 

 


Kamera:
- Kvalitní kamera se speciálním zoomem 432:1 (36x optický zoom)
- S citlivostí od 1,4 lux
- IP68
- Ostření: Automatické/manuální/Makro
- FULL HD rozlišení (hodí se při větších zoomech


Světlo:
- Patentovaný systém QuadHaloptic™ vylepšený Haloptic (odraz světla od zadního zrcadla)
- S výkonem 1800 lumenů


Kontrolní jednotka - tablet:
- Ovládání zoomu a ostření, světla, kamer, CZ, titulkování, GPS, vylepšení obrazu
- Měření: hloubka šachty, dimenze a vzdálenost k cíli pomocí optického i laserového přesného měření

Tyč:

- Teleskopická z karbonových vláken (i v té největší velikosti 7 m má pouhé 2 kg, lze prodlužovat)
- Speciální systém opěry přístroje v šachtě
- V transportním stavu méně než 2 m

QuickView sadaQuickView® sada

Práce s přístrojem je o to jednodušší, že je celá koncipována pro práci „one-man" (tedy samozřejmě i pro jednu ženu) a váha, obsluha a ovladatelnost je k tomu přizpůsobena. 


Zajímavostí je konstrukční řešení patentované technologie Haloptic™. Přístroj je od svých prvních generací vyráběn již 20 let, ale stále narážel na několik omezení, která přístroj do jisté míry limitovala. Nejvíce samozřejmě v dosahu viditelnosti díky světlu, které bylo připevněno na kameru a nesvítilo tak v její ose. To se však podařilo novým technickým řešením vyloučit, a tím 20x zlepšit míru osvětlení a zdvojnásobit rozsah inspekce. Světlo je nyní umístěno přímo za kamerou a speciálním odrazem, tak osvítíme rovnoměrně celé pozorovací místo bez nežádoucích stínů a podle dimenze potrubí až do vzdálenosti 125 m.

HalopticHaloptic™

Současně je možné pomocí zadní širokoúhlé kamery na začátku nebo konci průzkumu prověřit i stav stěn a zařízení v šachtách. To je přehledně vidět na posledním obrázku.
Celý přístroj je efektivní v dimenzích potrubí od 150 – 1500 mm, podle toho se také liší vzdálenost, po kterou jsme schopni inspekci potrubí prohlédnout od 30 m až do zmíněných 125 m. Je jasné, že přístrojem tak můžeme prohlédnout potrubí i stěny nádrží, šachet, a to bez jakéhokoli dodatečného příslušenství. Prostě do velké škály potrubí koukáme stále jedním přístrojem z jednoho kufříku a z bezpečné úrovně ulice. Například když chlapi lezou osobně do velkých kanalizačních stok a procházejí je,berou si s sebou Haloptic™, co by výkonné světlo (baterku) - i se záznamem. Prostě nedají QuickView z ruky :-).

Délky inspekce závislé na dimenzi potrubíDélky inspekce závislé na dimenzi potrubí

Přístroj je také vhodné použít tam, kde z nějakého důvodu nemůžeme použít pojezdový kamerový systém třeba kvůli vysokému průtoku, nepřístupnosti apod.
QuickView® není od toho, aby ve 100 % nahradil kamerové pojezdové systémy u důkladných kamerových inspekcí, a ani to není možné. Přístroj je určen pro extrémně rychlou kontrolu v takové kvalitě, aby bylo možné zodpovědně zhodnotit stav potrubí.
Jsou činnosti, kde je ale použití pojezdové kamery neekonomické a zdlouhavé. Je to hlavně u preventivní činnosti a posouzení kanalizační sítě z jejího celkového pohledu. V zahraničí se QuickView® používá hlavně systémem „Stop and Go" (od šachty k šachtě). Pořízením video záznamu a klasifikací podle základních kritérií. Např. takto:

Možná klasifikace při rychlé inspekciMožná klasifikace při rychlé inspekci

Tím, že je tato metoda velice rychlá, jste schopni za minimální náklady projít velké množství sítě, která byla pro dané období naplánována. Máte daleko větší přehled při plánování investic na údržbu a spolehlivě jste schopni rozhodnout, co je potřeba v místě provést za nápravné činnosti. Zároveň v co největší míře zabezpečíte bezpečnost svých zaměstnanců.


ČINNOSTI, KTERÉ JE MOŽNÉ POMOCÍ QUICKVIEW® ŘEŠIT:


- Pomocí rychlé „Stop and Go" metody projít velké množství kanalizační sítě a zaznamenat její stav podle zvolených kritérií.

- Zjistit příčinu a videozáznam propadlých vozovek apod.
- V případě naléhavých situací rychle prověřit stav např. při povodních, po povodních, vysokém průtoku apod.
- Zjistit stav různých propustků, nepřístupných výpustí
- Kontrolovat šachty a stěny nádrží
- Provést rychlou kontrolu potrubí před započetím prací a po jejich čištění a opravě
- Rychle zdokumentovat situace pro následná řešení, projednávání
- Získáte výkonné světlo a nahrávání v místech, kde se provádí prohlídka osobně

 

Fotografie pomocí QuickViewFotografie pomocí QuickView® FULL HD

Když jsme se o tomto přístroji dozvěděli, kontaktoval jsem kamaráda z Rumunska, o kterém vím, že s tím má velké zkušenosti a v krátkém e-mailu mně napsal toto:
„Ahoj Přemku,
pokud je mi známo QV je zde používáno 16 hodin denně.
Máme týmy, co dělají jen to, ve dvou směnách.
Rychlost je definitivně větší než s tlačným systémem, protože jen otevřou poklop, dají tyč, spustí ji a udělají malé video na obou stranách a jdou na další šachtu.
Je to rychlý proces pro identifikaci potenciálních problémů v kanalizačním systému.
Je to méně špinavé a méně komplikované.
O kanálu získám základní informace, ale je to něco, co mi pomůže, abych věděl jak dál, jestli dát traktor, nebo je tam ucpávka, kořeny atd. Není důvod, abych hned všude nasazoval a spouštěl traktor a pak zjistil, že je blok v 15 metrech."


Myslím, že ekonomické výhody využití při správě kanalizační sítě pomocí QuickView jsou nesporné a i chlapi v terénu ocení jednoduchost, s jakou některé dříve složité situace vyřeší.
Touto otázkou se také zajímal Univ. Prof. DI Dr. Thomas Ertl z University of Natural Resources and Life Sciences ve Vídni, který zpracoval obsáhlou 50stránkovou studii právě na toto téma. Společně s Hannsem Plihalem a Alexandrem Kuratkem jejich práci publikoval v odborném časopise Österreichische Wasser- und
Abfallwirtschaft. Jeden ze závěrů studie poukázal na rychlost kontroly kanalizace pomocí těchto systémů, jako je QuickView, a to na 2000 až 3000 m inspekce za jeden den. Zároveň poukazuje na minimální náklady na inspekci, a to 0,3 € / metr inspekce oproti 1 € / metr inspekce klasickou technikou pomocí kamerového vozu. Je nutné podotknout, že náklady jsou počítány v rakouských poměrech, tedy i v tamních mzdových nákladech :). Dále zmiňuje použití systému bez předchozího čištění a možnost nasadit přístroj v obtížných podmínkách bez nutné dostupnosti automobilem.


Ukázka ze studie a publikace zmíněných autorůUkázka ze studie a publikace zmíněných autorů


Zprvu se nám tento systém jevil jako zbytečný luxus pro naše pracovníky. Že má možná opodstatnění v západních zemích, kde jsou náklady na pracovní sílu mnohonásobně vyšší. Zkušenosti z Bukurešťské vodárny nám ale otevřely oči. Tamní průměrná mzda je více než 2x nižší jako u nás (11.800 Kč), a přesto se jim tento systém vyplatí. Je to totiž tak jednoduché jako v té pohádce – „mrknu, a vidím".

 

 

 

 

Inspekce v šachtěInspekce v šachtě

 

Galerie

{gallery}QuickView,limit=0,random=1,width=100,height=100,gap_h=20,gap_v=20{/gallery}

2021 © Inspekční kamerové systémy iPEK | Radeton s.r.o.