image1 image2 image3

QuickView® Haloptic™

RYCHLÁ KONTROLA KANALIZAČNÍCH ŘADŮ

QuickView® Haloptic™ - Nahlížecí kamera

  • - BEZPEČNÁ A RYCHLÁ KONTROLA KANALIZACE
  • - EXTRÉMNÍ DOSAH
  • - PRECIZNÍ OSTŘENÍ A PATENT HALOPTIC


Zaujalo Vás hned v nadpise této stránky spíše to, že můžeme provádět kontrolu kanalizační a potrubní sítě nějak rychleji, nebo to, že nad slovem řadů není čárka? Je jasné, že bez čárky je to správně, ale stejně se nad tímto vždycky pozastavím :-).
Praxe v dnešních vodárenských společnostech a firmách, které mají kanalizace ve správě je taková, že se pro zjištění stavu kanalizace používají výhradně pojezdové kamerové systémy různých výrobců. Taková práce při inspekci je však časově i finančně náročná a zařízení kamerového vozu nelze využít v nějakém širším měřítku pro provádění rychlých kontrol kanalizace. Zvláště pak pokud jako menší vodárenská společnost takový kamerový vůz nemáme ve svém arzenálu vůbec a spoléháme se na najímání takových služeb extérními firmami. V tomto případě i odpadá nějaký rychlý plošný dlouhodobý plán údržby, protože to prostě nelze v mnoha případech obsáhnout.


No a tady bych si pomohl úryvkem z filmu Pelíšky:


............."Tak tomu skutečně dřív bývalo, že se obyčejné skleničky rozbíjely. Pak se ale dalo pár chytrých hlav dohromady...(Michal se začne smát.) Otec Šebek: Ty, neškleb se. (k mamince) A řekli: Dost! A ......?."............ vymysleli QuickView® Haloptic™.

 

QuickView v akciQuickView® v akci

Přístroj, když to hodně zjednodušíme, je tyč, na které je umístěna kamera a světlo. No, a když ještě více zjednoduším popis činnosti, kterou s přístrojem můžu provádět, můžu říct, že...... Vylezu z auta......otevřu poklop....nikam nelezu......strčím tyč do šachty a kouknu se do kanalizace až do vzdálenosti 125m.......udělám záznam a řeknu si, tak tento úsek je fakt hrůza.
No tak takto jednoduše by nám to asi nestačilo a je potřeba si vypsat pár základních technických parametrů, abychom si o tomto přístroji udělali lepší a názornější obrázek.

 

 


Kamera:
- Kvalitní kamera se speciálním zoomem 432:1 (36x optický zoom)
- S citlivostí od 1,4 lux
- IP68
- Ostření: Automatické/manuální/Makro
- Zadní širokoúhlá kamera pro pohodlnou kontrolu stěn a zařízení v šachtách


Světlo:
- Patentovaný systém Haloptic™
- S výkonem 1800 lumenů


Kontrolní jednotka:
- Ovládání zoomu a ostření, světla, kamer
- Měření: hloubka šachty, dimenze, a vzdálenost k cíli


Monitor:
- Záznam videa v MPG-4, AVI na SD kartu, flash disk
- 8" voděodolná bezdrátová jednotka s QWERTY klávesnicí z níž lze video i jednoduše otitulkovat, případně exportovat přímo do WinCan, jednotka je přichycena na prsou uživatele a má tedy stále pohodlně volné ruce.


Tyč:
- Teleskopická z karbonových vláken (i v té největší velikosti 9,15m má pouhé 2kg)
- Speciální systém opěry přístroje v šachtě
- V transportním stavu méně než 2m

QuickView sadaQuickView® sada

Práce s přístrojem je o to jednodušší, že je celá koncipována pro práci „one-man" (teda samozřejmě i pro jednu ženu) a váha, obsluha a ovladatelnost je k tomu přizpůsobena. Celý ovládací systém a to včetně baterií je součástí „slušivé" reflexní vesty a vydržíte s ním pracovat na jedno nabití až 8 hodin.


Co je ale zajímavé je konstrukční řešení patentované technologie Haloptic™. Přístroj od svých prvních generací je vyráběn již 20 let, ale pořád narážel na několik omezení, které přístroj do jisté míry limitovaly. Nejvíce samozřejmě v dosahu viditelnosti díky světlu, které bylo připevněno na kameru a nesvítilo tak v ose kamery. To se však podařilo novým technickým řešením vyloučit a tím 20x zlepšit míru osvětlení a zdvojnásobit rozsah inspekce. Světlo je nyní umístěno přímo za kamerou a speciálním odrazem, tak osvítíme rovnoměrně celé pozorovací místo bez nežádoucích stínů a podle dimenze potrubí až do vzdálenosti 125m.

HalopticHaloptic™

Zároveň je možné pomocí zadní širokoúhlé kamery na začátku nebo konci průzkumu prověřit i stav stěn a zařízení v šachtách. To je přehledně vidět na posledním obrázku.
Celý přístroj je efektivní v dimenzích potrubí od 150 – 1500mm, podle toho se také liší vzdálenost, po kterou jsme schopni inspekci potrubí prohlédnout od 30m až do zmíněných 125m. Je jasné, že přístrojem tak můžeme prohlédnout potrubí i stěny nádrží, šachet a to bez jakéhokoliv dodatečného příslušenství. Prostě do velké škály potrubí koukáme stále jedním přístrojem z jednoho kufříku a z bezpečné úrovně ulice. V případě, kdy chlapi lezou osobně do velkých kanalizačních stok a procházejí ji osobně, i tak si s sebou berou Haloptic™, jako výkonné světlo (baterku) i se záznamem. Prostě nedají QuickView z ruky :-).

Délky inspekce závislé na dimenzi potrubíDélky inspekce závislé na dimenzi potrubí

Přístroj je také vhodné použít tam, kde z nějakého důvodu nemůžeme použít pojezdový kamerový systém třeba kvůli vysokému průtoku, nepřístupnosti apod.
QuickView® není od toho, aby ve 100% nahradil kamerové pojezdové systémy u důkladných kamerových inspekcí a ani to není možné. Přístroj je pro extrémně rychlou kontrolu v takové kvalitě, aby bylo možné zodpovědně zhodnotit stav potrubí.
Jsou činnosti, kde je ale použití pojezdové kamery neekonomické a zdlouhavé a je to hlavně u preventivní činnosti a posouzení kanalizační sítě z jejího celkového pohledu. V zahraničí se QuickView® používá hlavně systémem „Stop and Go" (od šachty k šachtě). Pořízením video záznamu a klasifikací podle základních kritérií. Např. takto:

Možná klasifikace při rychlé inspekciMožná klasifikace při rychlé inspekci

Tím, že je tato metoda velice rychlá, jste schopni za minimální náklady projít velké množství sítě, která byla pro dané období naplánována. Máte daleko větší přehled při plánování investic na údržbu, a spolehlivě jste schopni rozhodnout, co je potřeba v místě provést za nápravné činnosti. Zároveň v co největší míře zabezpečíte bezpečnost svých zaměstnanců.


ČINNOSTI, KTERÉ JE MOŽNÉ POMOCÍ QUICKVIEW® ŘEŠIT:


- Pomocí rychlé „Stop and Go" metody projít velké množství kanalizační sítě a zaznamenat její stav podle zvolených kritérií.

- Zjistit příčinu a videozáznam propadlých vozovek, .......
- V případě naléhavých situací rychle prověřit stav třeba při povodních, po povodních, vysokém průtoku apod.
- Zjistit stav různých propustků, nepřístupných výpustí
- Kontrola šachet a stěn nádrží
- Rychlá kontrola potrubí před započetím prací a po jejich čištění a opravě
- Rychlé zdokumentování situace pro následná řešení, projednávání
- Výkonné světlo a nahrávání do míst, kde se provádí prohlídka osobně

 

Fotografie pomocí QuickViewFotografie pomocí QuickView®

Když jsme se o tomto přístroji dozvěděli, kontaktoval jsem kamaráda z Rumunska, o kterém vím, že s tím má velké zkušenosti a v krátkém emailu mně napsal toto:
„Ahoj Přemku,
pokud je mi známo QV je zde používáno 16 hodin denně.
Máme týmy, co dělají jen to, ve dvou směnách.
Rychlost je definitivně větší než s tlačným systémem, protože jen otevřou poklop, dají tyč, spustí ji a udělají malé video, na obou stranách a jdou na další šachtu.
Je to rychlý proces pro identifikaci potenciálních problémů v kanalizačním systému.
Je méně špinavé a méně komplikované.
Bude poskytovat základní informace o kanálu, ale je to něco, co mi pomůže, abych věděl jak dál, jestli dát traktor, nebo je tam ucpávka, kořeny atd. Není důvod, abych hned všude nasazoval a spouštěl traktor a pak zjistil, že je blok v 15 metrech."


Myslím, že ekonomické výhody využití při správě kanalizační sítě pomocí QuickView jsou nesporné a i chlapi v terénu ocení jednoduchost, s jakou některé dříve složité situace vyřeší.
Touto otázkou se také zajímal Univ.Prof. DI Dr. Thomas Ertl z Rakouské univerzity ve Vídni - University of Natural Resources and Life Sciences, který zpracoval obsáhlou 50 stránkovou studii přesně na toto téma. Toto společně pak s Hannsem Plihalem a Alexandrem Kuratko publikoval v odborném časopise Österreichische Wasser- und
Abfallwirtschaft. Jedna ze závěrů studie poukázala na rychlost kontroly kanalizace pomocí těchto systémů, jako je QuickView a to na 2000 až 3000 m inspekce za jeden den. Zároveň poukazuje na minimální náklady na inspekci, a to 0,3€ / metr inspekce oproti 1€ / metr inspekce klasickou technikou pomocí kamerového vozu. Je nutné podotknout, že náklady jsou počítány v rakouských poměrech, tedy i v tamních mzdových nákladech . Dále zmiňuje použití systému bez předchozího čištění a možnost nasadit přístroj v obtížných podmínkách bez nutné dostupnosti automobilem.


Ukázka ze studie a publikace zmíněných autorůUkázka ze studie a publikace zmíněných autorů


Zprvu se nám tento systém jevil jako zbytečný luxus pro naše pracovníky. Že má možná opodstatnění v západních zemích, kde jsou náklady na pracovní sílu mnohonásobně vyšší. Zkušenosti z Bukurešťské vodárny nám ale otevřely oči. Tamní průměrná mzda je více jak 2x nižší jak u nás (11.800 Kč) a přesto se jim tento systém vyplatí. Je to totiž tak jednoduché jako v té pohádce – „mrknu, a vidím".

 

 

 

 

Inspekce v šachtěInspekce v šachtě

 

Galerie

{gallery}QuickView,limit=0,random=1,width=100,height=100,gap_h=20,gap_v=20{/gallery}

2021 © Inspekční kamerové systémy iPEK | Radeton s.r.o.